Соуси грузинської кухні
Грузинська кухня є однією з найпопулярніших у країнах Близького Сходу та Східної Європи – вона відрізняється широким асортиментом смачних страв із м’яса та курятини, овочів, квасолі, борошняних страв і напоїв. Невід’ємною складовою грузинської кухні є соуси на основі томатів, слив, ягід, горіхів, інших плодів.
Серед найбільш популярних і відомих у грузинській кухні слід відзначити соуси сацебелі і ткемалі, тклапі, аджику, сациві і баже1.
Сацебелі – це гостро-солодкий соус червоного кольору, приготовлений на основі томатів і солодкого червоного перцю з додаванням часнику та кінзи, що подається зазвичай до м’ясних страв. Існує значна кількість різновидів класичної рецептури цього соусу – з додаванням волоських горіхів, соку винограду, різноманітних плодів і ягід2.
Ткемалі – не менш відомий у грузинській кухні, ніж сацебелі, соус кисло-гострого смаку бордового кольору, приготовлений на основі слив ткемалі з додаванням часнику та спецій, зокрема і омбало, або м’яти болотної (Mentha pulegium), що надає йому характерного смаку. Оскільки приготування оригінального ткемалі залежить від сезону врожаю слив, у Грузії також цей соус готують на основі висушеного пюре із ткемалі, що має назву тклапі3.
Соус баже, або соус сациві, який використовується для приготування однойменної холодної страви, готують на основі волоських горіхів з додаванням часнику та спецій і можуть використовувати окремо у вигляді пасти для тостів4.
Всі зазначені соуси користуються значною популярністю серед гостей закладів ресторанного господарства, у тому числі в Україні, за рахунок гарних споживних властивостей – приємних кольору, запаху і смаку, а також значної поживності. У той же час в умовах постійної конкуренції для рестораторів актуальним постійно залишається питання оновлення меню та вдосконалення технологій існуючих страв і виробів. У зв’язку з цим перспективним виглядає питання дослідження можливості введення в рецептури зазначених соусів властивої для України сировини з високою біологічною цінністю, наприклад яблук, горобини чорноплідної, обліпихи.
Яблука мають в своєму складі велику кількість вітамінів та поживних речовин, зокрема містять харчові волокна у вигляді целюлози та пектинових речовин, вітаміни С, Е, групи В, а також таких мінеральних речовин, як калій, залізо, цинк5.
Чорноплідна горобина містить пектинові речовини, β-каротин, вітаміни С, К, групи B, біофлавоноїди та інші біологічно активні сполуки, за рахунок чого може виявляти лікувально-профілактичні властивості. Обліпиху слід вважати цінним джерелом вітамінів С, Е, Р, β-каротину.
Дослідження можливості використання в технології традиційних грузинських соусів сацебелі, ткемалі та баже яблук, чорноплідної горобини та обліпихи становить значний науковий і практичний інтерес.
- Автор: Яценко Б.В.
- Джерело: Світові досягнення і сучасні тенденції розвитку туризму та готельно-ресторанного господарства: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2022. 770 с. С.767-769.
- A Variety of Sauces Among the Most Delicious Dishes of Georgian Cuisine that Will Complement any Meal. URL: https://madloba.info/en/blog/pro-gruziyu/gruzinskaya-kuhnya/gruzinskij-sous/.
- Рецепти соусу сацебелі. Секрети вибору інгредієнтів і додавання. URL: https://jak.koshachek.com/articles/recepti-sousu-sacebeli-sekreti-viboru-ingredientiv.html.
- Слащева А.В. Технологія продукції ресторанного господарства. Кривий Ріг: ДонНУЕТ, 2020. 46 с. С.32.
- Расстегаев И. Лучшие блюда народов мира. Грузинская кухня. 2017. С.4.
- Рятівні яблука: корисні властивості та правила вживання. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-yakisne-zhyttia/3221374-rativni-abluka-korisni-vlastivosti-ta-pravila-vzivanna.html.