Найпопулярніші страви для Новорічного столу
Які страви більшість з нас їсть лише один раз у році? Правильно, «шубу» й олів’є – на Новий рік. Це настільки ж невід’ємна частина зустрічі Нового року, як ялинка та шампанське. Без них Новий рік начебто несправжній.
А ще є один такий чарівний день у році, коли ніхто не дивиться на годинник, ранок починається після обіду та швидко переходить в вечір. Розслабитися собі дозволяють навіть закостенілі трудоголіки – це 1 січня, яке без вчорашнього олів’є з холодильника теж складно уявити.
Отож, які страви в українців стали найулюбленішими та найпопулярнішими для новорічної трапези?
Олів’є
Салат названий на честь творця, шеф-кухаря Люсьєна Олів’є, який на початку 60-х років XIX століття володів рестораном французької кухні «Ермітаж» у Москві. До речі, за кордоном цей салат називають «російським». Класичний рецепт страви значно розкішніший за звичний нам: у нього входять каперси, оливки, язик, ракові шийки.
Інгредієнти
- Картопля – 7 шт.
- Морква – 2 шт.
- Огірки квашені – 5-6 шт.
- Зелений горошок консервований – 1 банка
- Яйце куряче – 4-6 шт.
- Ковбаса докторська – 300 г
- Майонез – 200-300 г
- Сіль за смаком
Як приготувати олів’є
Відварити картоплю, моркву і яйця. Все (крім горошку) нарізати дрібними кубиками. Все перемішати, заправити майонезом. Майонез можна замінити сметаною або йогуртом з невеликою кількістю гірчиці. Якщо хочеться експериментів, можна замінити докторську ковбасу на курку, шинку або додати інгредієнти з класичного рецепту, наприклад, відварний язик або оливки – смак буде насиченішим.
«Шуба» (оселедець під шубою)
Оселедець під шубою набув популярності у 70-х роках минулого сторіччя. Кулінари вважають, що рецепт був запозичений з єврейської кухні, але існує легенда, згідно з якою «шубу» винайшов купець Богомилов у 1918 році. Салат був задуманий не простим, а ідеологічним – оселедець символізував пролетаріат, а овочі – селянство.
Інгредієнти
- Буряк – 2 шт.
- Морква – 2 шт.
- Яйце куряче – 4 шт.
- Цибуля – 1 невелика цибулина
- Картопля – 2 шт.
- Оселедець – 400 г
- Майонез за смаком
Як приготувати оселедець під шубою
Зварити буряк, моркву, картоплю і яйця. Дрібно нарізати цибулю. Відварені овочі почистити. Картоплю і яйця пропустити через яйцерізку. Буряк і моркву натерти на тертці. Оселедець нарізати дрібними шматочками, прибравши заздалегідь кістки.
Викласти на порційну тарілку спочатку оселедець, потім цибулю, картоплю, яйце, моркву, буряк, промащуючи кожен шар майонезом (за винятком оселедця і цибулі). Обмазати готовий салат майонезом і відправити в холодильник.
Замість оселедця також можна покласти слабосоленого лосося, сьомгу, іншу улюблену солону рибу або навіть морську капусту.
Канапки з ікрою
Ці канапки зазвичай першими зникають із новорічного столу, а з приготуванням дасть раду і дитина. Єдиний, на мою думку, недолік цієї страви – ціна головного інгредієнту – ікри. 100 грам якісного продукту коштує в районі 250-и гривень.
Інгредієнти
- Червона ікра
- Білий хліб (батон, багет)
- Вершкове масло
- Петрушка або кріп
Як приготувати канапки з ікрою
Готується простіше простого. Намазати хліб (батон, багет) маслом і покласти зверху ікру – скільки не шкода. Якщо є бажання поексприментувати, то можна замінити масло вершковим сиром. Ще варіант – змастити шматочки хліба вершковим маслом і злегка їх обсмажити, а потім остудити і розкласти на кожен ікру. Замість хліба можна використати солений крекер.
Заливна риба
Пам’ятаєте фразу легендарного Іполіта з «Іронії долі» – «Ну і гидота ця ваша заливна риба»? Не згодні? Я теж, бо заливна риба – це зовсім не гидота, а дуже навіть смачно.
Інгредієнти
- Риба (судак, хек, минтай, форель) – 800 г
- Лавровий лист – 1 шт.
- Перець чорний горошком – 5 шт.
- Желатин – 20-30 г
- Вода – 500 мл
- Морква – 1-2 шт.
- Яйце варене – 1 шт.
- Зелень петрушки – 2-3 гілочки
- Лимон за бажанням
Як приготувати заливну рибу
Почистити рибу і відокремити філе, порізати на шматки. Відварити рибу до готовності з порізаною цибулею і спеціями. Окремо відварити моркву.
Приготувати рибне желе. Желатин залити водою, залишити на 30-40 хвилин (швидкорозчинний желатин – на 10 хвилин). Рибний бульйон процідити, остудити до кімнатної температури, додати в нього желатин (приблизно 1 ст.л. на 0,5 л бульйону) і нагріти, помішуючи, до розчинення желатину (не кип’ятити), потім можна процідити. Остудити.
У глибокий посуд розкласти відварні шматки риби шкірою вгору на невеликій відстані один від іншого. Зверху на кожен шматочок покласти скибочку вареної очищеної моркви, кружечок вареного яйця. Закріпити прикраси, заливши невеликим шаром охолодженого желе, і дати застигнути. Потім залити желе, щоб шар над продуктами був не менше 0,5-1 см. Поставити заливну рибу в холодильник до повного застигання, найкраще на ніч.
Салат «Мімоза»
Мімоза – один із найпростіших та найшвидших у приготуванні рибних салатів. Виділяється ніжним смаком та привабливим зовнішнім виглядом.
Інгредієнти
- Майонез – 200 г
- Сир – 100 г
- Морква – 2 шт.
- Цибуля ріпчаста – 1 шт.
- Яйце куряче – 3 шт.
- Рибні консерви – 1 банка
Як приготувати салат «Мімоза»
Вміст банки рибних консервів розім’яти і викласти на плоску велику тарілку. Покрити цей шар майонезом. Потім покласти шар дрібно нарубаної ріпчастої цибулі – і знову майонез. Потім шар дрібно нарізаних яєць, знову майонез. Далі шар натертої на крупній тертці вареної моркви і знову шар майонезу. Зверху прикрасити тертим на дрібній тертці сиром. Цей салат повинен години півтори постояти в холодильнику, після цього він стає дуже ніжним.
Рибні консерви можна також замінити слабосоленою сьомгою та додати тонкий шар свіжих огірків, нарізаних соломкою. Але експериментуйте дуже обережно, раптом дух Нового року образиться і піде 🙂
А ще на Новий рік багато українців полюбляють готувати холодець (рецепт – тут) і курку на банці (рецепт – тут). Усі вони є стравами з дитинтства, коли магія свята була особливо чарівною. Готуйте з любов’ю і веселих усім Новорічних свят!